A műtéti fogszabályozás azon pácienseknek javasolt, akiknél a hagyományos fogszabályozó kezelések nem hoznak kielégítő eredményt, vagy olyan fogászati problémák állnak fenn, amelyek csak sebészeti beavatkozással kezelhetők. (Például súlyos harapási rendellenségek esetében.)
A műtéti fogszabályozás célja a fogak és az állcsontok helyes pozíciójának biztosítása, így javítva a harapást és a fogak egészséges elhelyezkedését.
Mi az a műtéti fogszabályozás, és mikor van rá szükség?
A műtéttel kombinált fogszabályozás olyan esetekben szükséges, amikor a fogak nem megfelelő pozícióban helyezkednek el, az állcsontok deformáltak, fejletlenek, netán aszimmetrikusak. Ebben az esetben a fogszabályozó kezelést egy vagy akár több ortognát (más néven állcsontműtét) műtéti beavatkozás előzi meg, amely elősegíti az állcsontok optimális pozicionálását vagy méretének beállítását.
A műtéttel kombinált fogszabályozási esetek komplexitásuk miatt hosszabb időt vesznek igénybe és nagyobb körültekintést igényelnek, azonban az elért eredmény is látványosabb. Az estek jelentős részénél életre szóló esztétikai átalakulás és funkcionális javulás érhető el.
A műtéti fogszabályozás folyamata
Alapvetően magához a fogszabályozás folyamatához is szükséges megtalálni a megfelelő tapasztalattal rendelkező szakembert, ám ha műtéti fogszabályozásról van szó, akkor a szakma legjobbjaihoz kell fordulni. Hallottatok már a Foxxi – Budai Fogszabályozás rendelőjéről? A Foxxi szakorvosai, Dominika és Zoltán nem ismernek lehetetlent, ha fogszabályozásról van szó, ráadásul Budapest egyik legnevesebb fej-, nyak- és szájsebészével dolgoznak együtt, dr. Nagy Krisztiánnal. Oldalukon tapasztalt sebészükkel olyan eseteket is magabiztosan elvállalnak, amelyeket Magyarországon csak kevesen.
A műtéti fogszabályozást minden esetben sebészi konzultáció előzi meg, a kezdeti diagnosztikát pedig egy személyes találkozó követi az operációt végző sebésszel. A fogszabályozás akkor veszi kezdetét, ha a sebész szakorvos is egyetért a kezelési tervvel és vállalja a műtétet. A fogszabályozási folyamat hasonlít a műtét nélküli kezelésekhez, de nagyobb számban készül dokumentáció, fotó, röntgen, digitális lenyomat, és legalább egy alkalommal CBCT felvételre is szükség van. A legtöbb beavatkozás 1-4 óra közötti altatásos műtétet jelent, 1-2 nap műtét utáni benntartózkodással, és fontos kiemelni, hogy mivel minden bemetszés a szájüregben történik, nincsenek külső hegek.
A gyógyulási folyamat és utógondozás
A szájsebészeti beavatkozást követő utógondozás a Foxxi rendelőjében zajlik, ahol személyre szabott gondoskodásra számíthatnak a páciensek. A gyógyulási folyamat időigényes, így nem lehet siettetni, ám a megfelelő orvosi utasítások betartása segíthet a szervezetnek hatékonyabban regenerálódni. A műtét után tilos az öblögetés és a seb irritálása, a dohányzás, valamint kerüljük a megerőltető fizikai munkát. Előfordulhat duzzanat megjelenése az arcon, aminek enyhítésére hideg borogatást célszerű alkalmazni. Szájápolás során csak és kizárólag puha sörtéjű fogkefét használjunk, és legalább egy hétig kerüljük a szájzuhany használatát.
Összegzés
A műtéti fogszabályozás kifejezés ijesztően hathat, ám mind egészségügyi, mind esztétikai szempontokat tekintve érdemes mielőbb belevágni, hiszen a teljes életvitelünkre pozitív hatást gyakorolhat, és önbizalmunkat is visszaadhatja.
Legyen szó madárarcról, bulldogharapásról, ajak- és állcsonthasadékról, keskeny felső állcsontról vagy ínymosolyról, a Foxxi szakmai teamje nem riad vissza a komplikált feladatoktól. Kérj időpontot konzultációra még ma!