Élete során szinte minden ember küzd legalább egyszer hát- és derékfájással.
A fájdalom megjelenését érdemes rendkívül komolyan venni, ugyanis a helyzet könnyen súlyosbodhat, amíg egyszer csak azon nem kapjuk magunkat, hogy az ágyból is alig tudunk kikelni. Az egyre gyakrabban megjelenő derék- és hátfájás elsődleges oka a mozgásszegény életmód, a reggeltől estig való ülés vagy állás. Rendszeres edzéssel azonban enyhíthetünk a gyötrő fájdalmakon. De mi lehet az oka ezeknek a szinte bénító erejű fájdalmaknak? Mit tehetünk a megelőzésük érdekében a munkahelyünkön és otthon egyaránt?
A fájdalmak okai
A hát- és derékfájás oka elsősorban a mozgásszegény életmódban keresendő, amelyet még az is tetéz, ha egész nap csak görnyedünk az íróasztalunk fölött vagy állunk egy helyben. Ha a hátunkban futó izmok túlságosan merevek és feszültek, valamint a gerincünkben lévő porckorongok folyamatos nyomásnak vannak kitéve, előbb-utóbb nekünk is számolnunk kell ezzel a problémával.
Számos más hatás is vezethet azonban odáig, hogy felszisszenve görnyedjünk össze hirtelen. Például:
- a hirtelen emelés,
- egy rossz mozdulat,
- egy baleset,
- a túlságosan puha vagy kényelmetlen matrac,
- egy súlyosabb betegségek – például daganat vagy szív- és érrendszeri problémák,
- egyéb mozgásszervi megbetegedések,
- a mozgásszegény életmód,
- a folyamatosan ülő vagy álló helyzet munkahelyünkön.
Bármi is az oka annak, hogy a derekunkba és a hátunkba belenyilal az éles fájdalom, fontos, hogy minél hamarabb forduljunk panaszunkkal orvoshoz, reumatológushoz. Ha csak homokba dugjuk a fejünket és rálegyintünk a problémára, könnyen lehet, hogy a későbbiekben sokkal súlyosabb problémákkal is szembe kell majd néznünk!
Ne feledjük: a testünk a fájdalom révén jelzi számunkra, ha valami nincs rendben. Hiába kapunk ugyanis orvosi kezelést, ha nem követjük a doktor utasításait, és nem változtatunk azonnali hatállyal az életmódunkon, a fájdalmak hamar visszatérhetnek, hiszen régi életstílusunk visszavételével, a korábbi egészségügyi problémák is könnyen visszatérhetnek.
Az edzést egy kiadós sétával is letudhatjuk a munkahelyünk felé
Ha az irodánk nincsen nagyon távol az otthonunktól, hagyjuk inkább otthon az autót, húzzunk sportcipőt és gyalogoljunk inkább! Ezzel ugyanis nem csak a hátunk és derekunk izmait mozgatjuk kellően át, hanem:
- javíthatunk a testtartásunkon,
- fokozzuk az agykapacitásunkat,
- serkentjük a vérkeringésünket,
- oxigénhez juttatjuk az izmainkba és a szerveinkbe,
- elősegítjük szervezetünk endorfin-, azaz boldogság-hormon termelését is, ezáltal pedig csökkentjük a depresszió kialakulásának kockázatát,
- felfrissült fejjel vághatunk neki a napi feladatainknak!
Ne feledkezzünk meg a munkahelyünkön sem az egészségünkről!
A fájdalmak elkerülése érdekében érdemes előre gondolkodni, és elkerülni az olyan megterhelő helyzeteket az irodában, amelyek növelhetik a fájdalom kialakulásának a kockázatát. Ennek érdekében pedig:
- figyeljünk oda arra, hogy végig egyenes legyen a testtartásunk,
- ha ülőmunkát végzünk, érdemes egy ergonomikusabb, kényelmesebb széket beszereznünk, amelyen ülve a lábunk is kényelmesen leér a földre,
- minél gyakrabban változtassunk a testhelyzeteinken,
- sétáljunk néhány kört az irodában,
- végezzünk nyújtó gyakorlatokat,
- tornázzunk, esetleg gimnasztikázzunk,
- jógázzunk,
- valamint fej-, kar-, váll- és lábkörzéssel mozgassuk át merev izmainkat és ízületeinket.
Nem elég csak gyógyszert szedni
Ha fájdalomcsillapítót veszünk be, az csökkenti adott pillanatban a fájdalmunkat, de ezzel csupán tünetileg kezeljük a kialakult problémát. Ehelyett törekedjünk inkább arra, hogy a betegség kiváltó okát is megszüntessük. Természetesen hasogató, kínzó fájdalmak esetén bevehetünk fájdalomcsillapítót, de a teljes gyógyulás érdekében nem hagyatkozhatunk csak és kizárólag erre a kezelési módra. Érdemes lehet az alábbiakat is alkalmazni:
- hideg vagy meleg borogatást alkalmazni – előbbit izomsérülés, utóbbit pedig izommerevség esetén,
- igyekezzünk otthon is tehermentesíteni a hátunkat,
- végezzünk tehermentesítő gerinctornát,
- járjunk el gyógymasszázsra,
- menjünk el csontkovácshoz,
- előnyös olyan sportokat választani, amelyekkel átmozgathatjuk a letapadt, elgémberedett izmainkat is – ilyen például az úszás,
- kocogjunk rendszeresen,
- sétáljunk, kiránduljunk minél többet,
- vagy ha éppen nincs lehetőségünk kimozdulni, érdemes otthonra beszerezni néhány edzőgépet is – például egy szobabiciklit, elliptikus trénert, futópadot vagy ha van elég hely, akkor akár egy evezőgépet is.
Egy egyszerű gyakorlattal is elősegíthetjük a gyógyulásunkat:
- feküdjünk le a földre hanyatt behajlított térdekkel,
- egyik térdünket lassan húzzuk fel a mellkasunkhoz,
- segítsünk rá a kezünkkel,
- maradjunk ebben a pozícióban néhány másodpercig, majd engedjük lábunkat vissza,
- majd ismételjük meg ezt a másik lábunkkal is!
Érdemes naponta fél órát szánni arra, hogy néhányszor elvégezzük ezt a feladatot, hiszen ennek a mozdulatsornak a segítségével kellően megnyújthatjuk a hátunkban és a derekunkban futó izmokat és szalagokat, ezáltal pedig nagymértékben csökkenthetjük a fájdalmakat!