Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a várólisták csökkentésére egymilliárd forintot már kifizetett az egészségügyi intézményeknek, ennek révén már több mint háromszáz műtétet el is végeztek. “A program tehát sikeresen elindult” – közölte az OEP pénteken.
A közleményben felidézték: a kormány 2015-ben hatmilliárd forintot biztosít az egészségügyi ellátásban a várólisták csökkentésére. Ebből a keretből az OEP egymilliárd forintot már kifizetett az egészségügyi intézményeknek. Ez a többletforrás nagyjából 1500 műtétre biztosít fedezetet, ebből 330 műtétet már elvégeztek.
A várólisták csökkentésére az idén további ötmilliárd forint áll rendelkezésre. Kiemelték: “a többletforrás egészségpolitikai célja, hogy a program végére a betegeknek ne kelljen a kisebb műtétek esetében 2-3 hónapnál, a nagy ortopédiai műtétek esetében pedig fél évnél többet várakozni”.
Kitértek arra is: a várólista-csökkentési program részeként az OEP felmérte a várólistát vezető intézmények segítségével, hogy az éves normál műtéti programjukon túl a többletforrás terhére hány beteg műtétjét tudják felvállalni. A vállalások alapján pontosan megtervezhető a 2015. évi várólista-csökkentési program második lépése, amely körülbelül 24 ezer betegnek adhat lehetőséget a tervezettnél korábbi műtét elvégzésére – olvasható az OEP közleményében.
Szerdán a Világgazdaság írt arról, hogy a kisebb beavatkozások esetén két-három hónap, a nagy műtéteknél, például a protézisbeültetéseknél legfeljebb fél év lesz a várakozási idő az idei, hatmilliárd forintos várólista-csökkentési program nyomán. A lap azt írta: a kormány múlt év végén meghirdetett programja azokra a beavatkozásokra koncentrál, amelyeknél a legtöbben állnak sorba, illetve ahol a leghosszabb a várakozási idő. Ilyenek a csípőprotézis- és a térdprotézis-beültetések, a gerincstabilizáló és a szürkehályogműtétek, valamint az ortopédiai nagyműtétek. Az OEP statisztikája szerint jelenleg több mint 60 ezren vannak a 33 központi várólista valamelyikén – ismertette szerdai cikkében az újság.