Ahhoz, hogy az orvos teljes képet kapjon szemünk állapotáról, bizonyos esetekben pupillatágító szemcseppet alkalmaz.
Cikkünkben sorra vesszük, mikor számíthatunk rá és hogyan érdemes felkészülni.
Az általános szemvizsgálat a tévhitekkel ellentétben teljesen érintés- és fájdalommentesen zajlik. A szemvizsgálat alkalmával látásvizsgálatot szoktak végezni, melynek része a szem fénytörésének objektív (számítógépes) és szubjektív (látáspróba) mérése.
E mellett réslámpás vizsgálatot és szemnyomásmérést applanációs vagy non-contact tonométerrel, valamint a szemfenékvizsgálatot. Utóbbi a szem mélyebb rétegeiről ad információt, ahol az erekkel behálózott retina (ideghártya), az éles látásért és az olvasási képességért felelős makula (sárgafolt), továbbá a látóidegfő (papilla) található.
Mivel több szembetegség (mint a zöldhályog vagy a makuladegeneráció) a szemfenéken okoz először elváltozásokat, a szemfenékvizsgálat tehát segít ezek mielőbbi felismerésében. De nem ritka az sem, hogy a szemészeten, a szemfenéki erek eltéréseiből derül fény arra, hogy a páciens egyéb belgyógyászati vagy a teljes testet érintő krónikus betegségben (mint például magas vérnyomás, keringési zavarok, cukorbetegség) szenved.
Mikor végzik a szemfenékvizsgálatot pupillatágítással?
A szemfenékvizsgálat réslámpánál történik egy speciális lencse használatával, amit a szemorvos a szem elé tart, ám a szemhez azzal nem ér hozzá.
A szem hátsó szegmensére a pupillán keresztül lehet rálátni, vagyis a pupillát egy kulcslyukhoz lehet hasonlítani, és minél nagyobb lyukon tud „kukucskálni“ a szemészorvos, annál teljesebb képet kaphat.
Pupillatágítás nélkül csak a szemfenék bizonyos területei vizsgálhatók meg (a látóidegfő, az innen kilépő artériák és vénák, továbbá a sárgafolt), de rutin szemvizsgálat, zöldhályog vagy magasvérnyomás, különböző autoimmun és vesebetegségek miatti kontroll esetén ez általában elégséges szokott lenni.
Ha azonban fontos, hogy a perifériás területeit is feltérképezzék, akkor pupillatágítással végzik a vizsgálatot. Erre cukorbetegség megléte vagy gyanúja, a szemgolyó rendellenességei, üvegtesti betegségek, hirtelen bekövetkező teljes vagy részleges látásromlás, látótérkiesés esetén, valamint szemészeti műtétek, pl. lézeres szemműtét előtt szokott szükség lenni.
Ezenkívül, ha a páciens pupillája az átlagosnál szűkebb, vagy a törőközegek nem tiszták, szintén indokolt a pupillatágítás.
A pupillatágítástól nem kell tartani, azzal viszont érdemes számolni, hogy a pupillatágító szemcsepp átmenetileg elhomályosítja a látást. Különösebb előkészületet tehát nem igényel, de mivel utána néhány óráig nem szabad autót vezetni, érdemes kísérővel vagy tömegközlekedéssel érkezni a szemészetre.
Szemészeti panasz esetén forduljon hozzánk bizalommal! Az Optik-Med szemészeti szakrendelésen tapasztalt szemész orvosok és az ország egyik legmodernebb diagnosztikai háttere várja.