A keto diéta neve a ketózis szóból származik. Az emberi testben a legtöbb szövet a szénhidrátokban található glükózt használja energiaforrásként.
A ketózis az a metabolikus állapot, amely alatt a test a zsírból származó kalóriákat használja fel a szénhidrátokból származó kalóriák helyett. Így termeli meg a szükséges energiát a test működéséhez.
A keto (vagy ketogén) diéta célja a ketózis indukálása a táplálkozási makrotápanyagok, azaz a szénhidtárok, a fehérje és a zsír kalkulált kiigazításával.
A keto diéta makrotápanyag lebontása valahogy így néz ki:
- Zsír: 60–80%
- Fehérje: 20–30%
- Szénhidrátok: 5–10%
A „standard” diétával szemben, a makrotápanyag elosztása a keto diétának szignifikánsan tolódik a zsír felé, mérsékelt mennyiségű fehérjével és kevés szénhidráttal.
A ketózis elérésével az a célja ennek az étrendnek, hogy beindítsa a metabolikus lebontását a testben található zsírnak. Emiatt nagyon fontos, hogy a makrotápanyag bevitelt nagyon szigorúan ellenőrzött legyen. Ellenkező esetben fennáll a kockázat, hogy a ketózis állapotából kiugrik az anyagcsere.
Az egyik fő oka annak, hogy ez a diéta népszerűvé vált az utóbbi időben az, hogy segíthet lefogyni, és emellett segít a vércukor szintet is szabályozni.
Mi is az a keto diéta pontosan?
Kapcsolódó: Mi is a paleo diéta pontosan?